Olympiatoppen -- Sammen om de store prestasjonene

Olympiatoppen tok ut 19 utøvere i siste uttak til Paralympics og OL i Rio

Fredag tok Olympiatoppen ut de siste utøverne til Paralympics og OL i Rio de Janeiro. Troppen til Paralympics blir på 22 utøvere, mens OL-troppen blir på 62 utøvere.

Ytterligere to utøvere er klare for Paralympics, mens 17 nye utøvere fikk klarsignal for OL-deltakelse. Dermed blir troppen til Paralympics på 23 utøvere, mens 62 utøvere skal representere Norge under OL.

Med dette uttaket er troppene komplette, og jeg synes vi har to flotte tropper, med de fremste norske utøverne i sine idretter. Oppgaven nå er å fortsette å jobbe for at utøverne får til sine beste prestasjoner i Paralympics og i OL. Målsettingen vår ligger som et bakteppe for begge troppene, og skal vi nå den, så må prestasjonene være på høyt nivå, sier toppidrettssjef Tore Øvrebø.

Uttakene til Paralympics og OL er dynamiske prosesser, hvor det første uttaket bygges rundt utøverne som uomtvistelig har klart kravene eller oppfyller kriteriene, og det siste uttaket er en blanding av utøvere på det høyeste nivået og utøvere som blir tatt ut basert på skjønn, dokumentert potensial, formutvikling og fremtidsmuligheter.

Olympiatoppen er opptatt av at ambisjonene i landslagene for å komme til Paralympics og OL må ligge på prestasjon, ikke på kvalifikasjon. Vi vil at utøverne skal ha fokus på å prestere i Rio, ikke bare å komme dit. De utøverne som nå er tatt ut, er med fordi Olympiatoppen mener de har potensial for å prestere på sitt optimale nivå i Rio, sier Øvrebø.

Den norske Paralympics-troppen til London i 2012 var på 22 utøvere, mens OL-troppen var på 64 utøvere.

Følgende utøvere er tatt ut til Paralympics i tredje uttak:

Friidrett:


Navn Klubb
Ida Yessica Nesse IL Tyrving
Runar Steinstad IL Runar



Følgende utøvere er tatt ut til de olympiske leker i tredje uttak:
 

Bueskyting:

Navn Klubb

Bård Nesteng  
Fredrikstad Bueskyttere  

 

Friidrett: 

 Navn

Klubb

Tonje Angelsen  

IK Tjalve

Hedda Hynne

Strindheim IL      

Filip Ingebrigtsen

Sandnes IL
Henrik Ingebrigtsen   Sandnes IL 
Amalie Hammild Iuel    IL Tyrving 
Ingeborg Løvnes    SK Vidar  
Jaysuma Saidy Ndure         IL i BUL
Ezinne Okparaebo      IL i BUL
Isabelle Pedersen  IL i BUL
Karsten Warholm   IL Dimna    

 

Golf:

Navn Klubb
Espen Kofstad Oslo Golfklubb
Suzann Pettersen Oslo Golfklubb
Marianne Skarpnord Moss & Rygge Golfklubb                  


Svømming:

Navn Klubb
Susann Bjørnsen Setermoen SK


Sykkel: 

Navn Klubb
Vita Heine Bergen CK

 

Turn: 

Navn Klubb
Stian Skjerahaug Stavanger Turnforening

 

 

Følgende 21 utøvere er tidligere tatt ut til de paralympiske leker:


Bordtennis: 

Navn Klubb
Aida Dahlen     Randesund IL  
Tommy Urhaug           Stord BTK


Dressur:

Navn Klubb

Jens Lasse Dokkan     

Hasle Hestesportsklubb
Tonje Lundqvist Trøndelag Hestesportsklubb
Ann Cathrin Lübbe Hammerfest Rideklubb
Birgitte Reitan            Bærum Rideklubb 


Roing:

Navn Klubb
Birgit Skarstein      

 Christiania Roklub                   

 

Seiling:

Navn Klubb
Bjørnar Erikstad Tønsberg Seilforening           
Per Eugen Kristiansen            Kongelig Norsk Seilforening
Marie Solberg Kongelig Norsk Seilforenin
Alexander Wang-Hansen Kongelig Norsk Seilforening

 

Skyting:

Navn Klubb
Amanda Dybendal Storfjorden Sportsskytterlag
Paul Aksel Johansen Ørland Pistolklubb
Anne-Cathrine Krüger             Mo Pistolklubb
Monica Lillehagen Aasa miniatyrskytterlag
Heidi Sørlie-Rogne Kisen Miniatyrskytterlag
Sonja Tobiassen Kalotten Miniatyrskytterlag  

 

Svømming:

Navn Klubb

Andreas Bjørnstad     

Drammen svømmeklubb
Sarah Louise Rung      Madla Svømmeklubb
Adam Ismael Wenham Tromsø Svømmeklubb

 

Sykkel:

Navn Klubb
Glenn Johansen   Sportsklubben Rye        

 


Følgende 45 utøvere er tidligere tatt ut til de olympiske leker:

 

Bryting:

Navn Klubb
Sportsklubben Rye         Oslo Bryteklubb
Signe Marie Fidje Store Bryteklubben Tana

 

Friidrett:

Navn Klubb
Karoline Bjerkeli Grøvdal IK Tjalve
Håvard Haukenes        IL Gular
Sondre Nordstad Moen SK Vidar
Sven Martin Skagestad IL Norna-Salhus
Erik Tysse|      IL Norna-Salhus

 

Håndball:

Navn Klubb
Ida Alstad        Györi Audi ETO
Emilie Hegh Arntzen Byåsen Elite   
Kari Aalvik Grimsbø Györi Audi ETO
Camilla Herrem Team TVIS Holstebro
Linn-Kristin Riegelhuth Koren Larvik HK
Veronica Egebakken Kristiansen FC Midtjylland
Amanda Kurtovíc        Larvik HK
Katrine Lunde Rostov-Don
Heidi Løke        Györi Audi ETO
Mari Molid      Randers HK
Nora Mørk Larvik HK
Stine Bredal Oftedal Issy Paris
Sanna Solberg             Larvik HK
Linn Jørum Sulland Györi Audi ETO
   
15. spiller i håndballtroppen, som blir tilgjengelig i Rio:  
Silje Solberg    Team TVIS Holstebro

 

Roing:

Navn Klubb
Kjetil Borch Horten Roklubb
Kristoffer Brun Bergens Roklubb
Nils Jakob Skulstad Hoff Fana Roklubb
Are Strandli Stavanger Roklubb
Olaf Tufte Horten Roklubb

                             
Seiling:

Navn Klubb
Maia Agerup   Kongelig Norsk Seilforening  
Ragna Agerup Kongelig Norsk Seilforening  
Tiril Bue           Kongelig Norsk Seilforening  
Maria Mollestad Kongelig Norsk Seilforening  
Anders Pedersen Drøbaksund Seilforening
Kristian Ruth   Asker Seilforening     

Skyting:

Navn Klubb
Odd Arne Brekne Kisen Miniatyrskytterlag
Ole-Kristian Bryhn Vestre Bærum Salongskytterlag
Are Hansen      Krapfoss Sportsskytterlag
Malin Westerheim Krapfoss Sportsskytterlag

 

Svømming:

Navn Klubb
Henrik Christiansen SSK Skjetten Svømming

 

Sykkel/MTB:

Navn Klubb
Gunn-Rita Dahle Flesjå Sola Cykleklubb
Tore Navrestad Sviland BMX

 

Sykkel:

Navn Klubb
Sven Erik Bystrøm Stavanger Sykleklubb
Edvald Boasson Hagen Lillehammer Cykleklubb        
Vegard Stake Laengen Asker Cykleklubb
Lars Petter Nordhaug Tønsberg Cykkelklubb

Taekwondo:

Navn Klubb
Tina Røe Skaar Øvre Romerike Budo Senter      


Triatlon:

Navn Klubb
Kristian Blummenfelt Kristian Blummenfelt            

 

 

    Filer

    Ingen relaterte filer.