Olympiatoppen -- Sammen om de store prestasjonene

48 utøvere tatt ut i tredje uttak til OL og Paralympics i Tokyo

Lørdag tok Olympiatoppen ut 3 nye utøvere til Paralympics og 45 utøvere til OL.

– Jeg er veldig stolt over de troppene som nå blir tilnærmet komplett med dette tredje uttaket. Det blir mange dyktige utøvere i OL og Paralympics, sa toppidrettssjef Tore Øvrebø på det digitale mediemøtet lørdag.

Toppidrettssjefen fortalte at målsettingene er fortsatt åtte medaljer i OL og åtte i Paralympics. Han understreket at det er krevende målsettinger.

– Målsettinger skal være krevende, men de skal også gi energi til troppene, og det tror vi at disse gir, sa Øvrebø.

Tidligere er det totalt tatt ut 10 utøvere til Paralympics og 51 utøvere og én reserve til OL. Av disse er to OL-uttatte, Henrik Ingebrigtsen og Sven Erik Bystrøm, i ettertid blitt skadet, og deltar ikke. For å komplettere sykkeltroppen, er Tobias Halland Johannessen tatt ut som erstatter for Bystrøm. De totale troppene pr. 3. juli består dermed av 13 utøvere til Paralympics og 94 utøvere og én reserve til OL.

Les hele pressemeldingen

Her finner du alt om OL og Paralympics i Tokyo

Følgende utøvere er tatt ut til å representere Norge i Paralympics: 

Bordtennis:
Nora Korneliussen, Fokus BTK

Skyting:
Heidi Sørlie-Rogne, Kisen Miniatyrskytterlag
Jørn Dalen, Kisen Miniatyrskytterlag 

Følgende utøvere er tatt ut til å representere Norge i de olympiske leker: 

Friidrett:
Line Kloster, SK Vidar
Narve Gilje Nordås, Sandnes IL
Lene Onsrud Retzius, IL i BUL
Martin Roe, IL Fri 

Golf:
Tonje Daffinrud, Vestfold Golfklubb
Viktor Hovland, Miklagard Golf
Kristian Krogh Johannessen, Drammen Golfklubb
Marianne Skarpnord, Moss & Rygge Golfklubb

Håndball, kvinner:
Målvakter:
Katrine Lunde, Våg Håndball Elite
Silje Solberg, Györi ETO KC 

Kantspillere:
Camilla Herrem, Sola HK
Marit Røsberg Jacobsen, Team Esbjerg
Sanna Solberg-Isaksen, Team Esbjerg

Bakspillere:
Kristine Breistøl, Team Esbjerg
Veronica Kristiansen, Györi ETO KC
Nora Mørk, Våg Håndball Elite
Stine Bredal Oftedal, Györi ETO KC
Henny Reistad, Team Esbjerg
Stine Ruscetta Skogrand, Herning-Ikast Håndbold
Marta Tomac, Våg Håndball Elite

Linjespillere:
Kari Brattset Dale, Györi ETO KC
Marit Malm Frafjord, Team Esbjerg
Vilde Ingeborg Johansen, Herning-Ikast Håndbold

Håndball, menn
Målvakter:
Torbjørn Sittrup Bergerud, SG Flensburg Handewitt
Kristian Sæverås, SC DHfk Leipzig Handball 

Kantspillere:
Kristian Bjørnsen, HSG Wetzlar
Kevin Maagerø Gulliksen, GWD Minden
Magnus Jøndal, Flensburg Handewitt

Bakspillere:
Magnus Fredriksen, HSG Wetzlar
Gøran Søgard Johannessen, SG Flensburg Handewitt
Christian O´Sullivan, SC Magdeburg
Harald Reinkind, THW Kiel
Magnus Abelvik Rød, SG Flensburg Handewitt
Sander Sagosen, THW Kiel
Kent Robin Tønnesen, Telekom Veszprém 

Linjespillere:
Magnus Gullerud, SC Magdeburg   
Bjarte Myrhol, Skjern Håndbold
Petter Øverby, HC Erlangen

Rytter, sprangridning:
Geir Gulliksen, Drammen og Omegn Rideklubb

Seiling, RS:X:
Endre Funnemark, Kongelig Norsk Seilforening

Svømming:
André Klippenberg Grindheim, Hamar IL

Svømming, stup:
Anne Vilde Tuxen, Pingvin Stupklubb

Sykkel, landevei:
Tobias Halland Johannessen, Drøbak-Frogn IL Sykkel

Turn:
Julie Dicko Erichsen, Laksevåg Turn- og Idrettslag

Sofus Heggemsnes, Oslo Turnforening

--------------------------------------------------------------

Tidligere er følgende utøvere tatt ut til å representere Norge i Paralympics:

Badminton:
Helle Sofie Sagøy, Kristiansand Badmintonklubb

Bordtennis:
Aida Husic Dahlen, Randesund IL-BTG

Tommy Urhaug, Stord BTK

Dressur:
Jens Lasse Dokkan, Hasle Hestesportsklubb

Ann Cathrin Lübbe, Atlungstad Rideklubb 

Friidrett:
Salum Ageze Kashafali, Norna-Salhus

Ida Yessica Nesse, IL Tyrving 

Roing:
Birgit Skarstein (PR1W1X), Christiania Roklub

Svømming:
Sarah Louise Rung, Stavanger Svømmeklubb

Fredrik Solberg, Tønsberg Svømmeklubb 

Tidligere er følgende utøvere tatt ut til å representere Norge i OL:

Friidrett:
Karoline Bjerkeli Grøvdal, IK Tjalve

Sondre Mogens Guttormsen, SK Vidar

Håvard Haukenes, IL i BUL

Eivind Prestgård Henriksen, IK Tjalve

Hedda Hynne, IK Tjalve

Filip Ingebrigtsen, Sandnes IL

Jakob Ingebrigtsen, Sandnes IL

(Henrik Ingebrigtsen, Sandnes IL – Skadet)

Ola Stunes Isene, IF Sturla

Amalie Iuel, IK Tjalve

Sondre Nordstad Moen, IL i ROS

Karsten Warholm, Dimna IL

Padling:
Lars Magne Ullvang, Tysvær Kano- og Kajakklubb
 
Roing:
Kjetil Borch (M1X), Horten Roklubb

Kristoffer Brun (LM2X), Bergens Roklub
Are Strandli (LM2X), Stavanger Roklub

Martin Helseth (M4X), Aalesund Roklub
Oscar Stabe Helvig (M4X), Norske Studenters Roklub
Erik Solbakken (M4X), Moss Roklubb
Olaf Tufte (M4X), Horten Roklubb

Sandvolleyball:
Anders Berntsen Mol, Strandvik Sandvolleyballklubb
Christian Sandlie Sørum, Strandvik Sandvolleyballklubb

Seiling:
Line Flem Høst (Laser Radial), Kongelig Norsk Seilforening

 

Nicholas Fadler Martinsen (Nacra), Kongelig Norsk Seilforening

Martine Steller Mortensen (Nacra), Kongelig Norsk Seilforening

 

Helene Næss (49er FX), Tønsberg Seilforening

Marie Rønningen (49er FX), Tønsberg Seilforening

Hermann Tomasgaard (Laser), Kongelig Norsk Seilforening

Anders Pedersen (Finnjolle), Drøbaksund Seilforening

Skyting, rifle:

Jeanette Hegg Duestad, Nøtterø Skytterlag avd. NSF

Jenny Østre Stene, Kisen Miniatyrskytterlag

Henrik Larsen, Krapfoss Sportsskytterlag

Jon-Hermann Hegg, Kisen Miniatyrskytterlag

Skyting, skeet:
Erik Watndal, Indre Østfold Sportsskyttere 

Svømming:
Henrik Christiansen, Lambertseter Svømmeklubb

Tomoe Zenimoto Hvas, Bærumsvømmerne

Ingeborg Vassbakk Løyning, Bærumsvømmerne

Sykkel bane:

Anita Yvonne Stenberg, IK Hero

Sykkel, BMX:
Tore Navrestad, Sviland BMX 

Sykkel, landevei:
Katrine Aalerud, Vestby SK

Stine Borgli. CK Victoria

(Sven Erik Bystrøm, Stavanger SK – skadet)

Tobias Svendsen Foss, Lillehammer CK

Markus Hoelgaard, Sandnes SK

Andreas Rikardsen Leknessund, Ringerike SK

Sykkel, terreng:
Erik Hægstad, Lillehammer CK

Taekwondo:
Richard André Ordemann, Tøyen Taekwondo Klubb 

Triatlon: 
Kristian Blummenfelt, TIF Viking

Gustav Iden, Åsane CK

Lotte Miller, Bryne Triatlonklubb

Casper Stornes, TIF Viking Triatlon 

Uttak reserve:

Roing:

Jens Nikolai Holm, Sarpsborg Roklubb