Olympiatoppen -- Sammen om de store prestasjonene

Norwegian Gold Medal Winners Winter Games

Chamonix 1924

 
Thorleif Haug Cross-country 18 km
Thorleif Haug Cross-country 50 km
Thorleif Haug Nordic combined
Jacob Tullin Thams Ski-jumping

St. Moritz 1928

 
Johan Grøttumsbråten Cross-country 18 km
Johan Grøttumsbråten Nordic combined
Alf Andersen Ski-jumping
Bernt Evensen Speed skating 500 m
Ivar Ballangerud Speed skating 5000 m
Sonja Henie Figure skating

Lake Placid 1932

 
Johan Grøttumsbråten Nordic combined
Birger Ruud Ski-jumping
Sonja Henie Figure skating

Garmisch Partenkirchen 1936

 
Oddbjørn Hagen Nordic combined
Birger Ruud Ski jumping
Ivar Ballangerud Speed skating 500 m
Charles Mathiesen Speed skating 1500 m
Ivar Ballangerud Speed skating 5000 m
Ivar Ballangerud Speed skating 10000 m
Sonja Henie Figure Skating

St. Mortiz 1948

 
Petter Hugsted Ski jumping
Finn Helgesen Speed skating 500 m
Sverre Farstad Speed skating 1500 m
Reidar Liaklev Speed skating 5000 m

Oslo 1952

 
Hallgeir Brenden Cross-country 18 km
Simon Slåttvik Nordic combined
Arnfinn Bergmann Ski jumping
Stein Eriksen Alpine skiing Giant slalom
Hjalmar Andersen Speed skating 1500 m
Hjalmar Andersen Speed skating 5000 m
Hjalmar Andersen Speed skating 10000 m

Cortina 1956

 
Hallgeir Brenden Cross-country 18 km
Sverre Stenersen Nordic combined

Squaw Valley 1960

 
Håkon Brusveen Cross-country 15 km
Roald Aas Speed skating 1500 m
Knut Johannessen Speed Skating 10000 m

Innsbruck 1964

 
Tormod Knudsen Nordic combined
Toralf Engan Ski jumping (Stor bakke)
Knut Johannessen Speed skating 5000 m

Grenoble 1968

 
Harald GrønningenCross country 15 km
Ole EllefsæterCross country 50 km
Norway (Odd Martinsen, Pål Tyldum, Harald Grønningen, Ole Ellefsæter) Cross-country 4x10 km relay
Norway (Inger Aufles, Babben Engen Damon, Berit Mørdre) Cross-country 3x5 km relay
Fred Anton Maier Speed skating 5000 m
Magnar Solberg Biathlon

Sapporo 1972

 
Pål Tyldum Cross-country 50 km
Magnar Solberg Biathlon

Innsbruck 1976

 
Ivar Formo Cross-country 50 km
Jan Egil Storholt Speed skating 1500 m
Sten Stensen Speed skating 5000 m

Lake Placid 1980

 
Bjørg Eva Jensen Speed skating 3000 m

Sarajevo 1984

 
Norway (Inger Helene Nybråten, Anne Jahren, Brit Pettersen, Berit Aunli) Cross-country 4x5 km relay
Tom Sandberg Nordic combined
Eirik Kvalfoss Biathlon 10 km

Calgary 1988

 
No gold medals  

Albertville 1992

 
Kjetil André Aamodt Alpine skiing Super-G
Finn Christian Jagge Alpine skiing Slalom
Bjørn Dæhlie Cross-country 50 km Free
Vegard Ulvang Cross-country 30 km Classical
Vegard Ulvang Cross-country 10 km Classical
Bjørn Dæhlie Cross-country 15 km Free mass start
Norway (Terje Langli, Vegard Ulvang, Kristen Skjeldal, Bjørn Dæhlie) Cross-country 4x10 km relay
Johan Olav Koss Speed skating 1500 m
Geir Karlstad Speed skating 5000 m

Lillehammer 1994

 
Bjørn Dæhlie Cross-country 10 km Classical
Bjørn Dæhlie Cross-country 15 km Free mass start
Thomas Alsgaard Cross-country 30 km Free
Fred Børre Lundberg Nordic combined
Espen Bredesen Ski jumping K90
Lasse Kjus Alpine skiing Combination
Stine Lise Hattestad Freestyle skiing Moguls
Johan Olav Koss Speed skating 1500 m
Johan Olav Koss Speed skating 5000 m
Johan Olav Koss Speed skating 10000 m

Nagano 1998

 
Bjørn Dæhlie Cross country 10 km Classical
Thomas Alsgaard Cross country 15 km Free mass start
Bjørn Dæhlie Cross country 50 km Free
Norway (Sture Sivertsen, Erling Jevne, Bjørn Dæhlie, Thomas Alsgaard) Cross country 4 x 10 km Relay
Bjarte Engen Vik Nordic combined
Norway (Halldor Skard jr, Kenneth Braaten, Bjarte Engen Vik, Fred Børre Lundberg) Nordic combined Team
Hans-Petter Buraas Alpine skiing Slalom
Ådne Søndrål Speed skating 1500 m
Halvard Hanevold Biathlon 20 km individual
Ole Einar Bjørndalen Biathlon individual

Salt Lake 2002

 
Kjetil Andre Aamodt Alpine skiing Combination
Kjetil Andre Aamodt Alpine skiing Super-G
Ole Einar Bjørndalen Biathlon 10 km
Ole Einar Bjørndalen Biathlon pursuit
Ole Einar Bjørndalen Biathlon 20 km
Norway ( , Ole Einar Bjørndalen, Egil Gjelland, Halvard Hanevold) Biathlon 4 x relay
Frode Estil Cross country pursuit
Thomas Alsgaard Cross country pursuit
Bente Skari Cross country 10 km
Tor Arne Hetland Cross country sprint 1,5 km
Norway (Thomas Alsgaard, Anders Aukland, Frode Estil, Kristen Skjeldal) Cross-country 4 x relay
Norway (Pål Trulsen, Lars Vågberg, Flemming Davanger, Bent Ånund Ramsfjell, Torger Nergaard Curling men
Kari Traa Freestyle moguls

Torino 2006

 
Kjetil Andre Aamodt Alpine skiing Super-G
Lars Bystøl Ski jumping K 90
 

Vancouver 2010


 Aksel Lund Svindal Alpine Skiing Super G
 Tora Berger Biathlon 15 km
 Emil Hegle Svendsen Biathlon 20 km
 

Norway (Halvard Hanevold, Tarjei Bø,

Emil Hegle Svendsen, Ole Einar Bjørndalen)
Biathlon 4 x 7,5 km Relay
 

Norway (Vibeke W Skofterud, Therese

Johaug, Kristin Størmer Steira, Marit Bjørgen)
Cross-country 4 x 5 km Relay
Petter Northug Cross-country 50 km Free mass start
Marit Bjørgen Cross-country Skiathlon 7,5 + 7,5 km
Marit Bjørgen Cross-country Sprint 1,5 km
Norway (Øystein Pettersen, Petter Northug) Cross-country Team sprint
 

Sochi 2014

Kjetil Jansrud Alpine Skiing Super G
Ole Einar Bjørndalen Biathlon 10 km Sprint
Emil Hegle Svendsen Biathlon15 km Mass start

Norway (Tora Berger, Tiril Eckhoff, Ole

Einar Bjørndalen, Emil Hegle Svendsen
Biathlon Relay Mix Mixed
Marit Bjørgen Cross-country Skiathlon 7,5 – 7,5 km
Marit Bjørgen Cross-country 30 km Free
Maiken Caspersen Cross-country Sprint 15 km
Ola Vigen Hattestad Cross-country Sprint 15 km

Norway (Ingvill Flugstad Østberg,

Marit Bjørgen)
Cross-country Team sprint
Jørgen Graabak Nordic Combined Individual LH

Norway (Magnus Moan, Håvard Klemetsen,

Magnus Krog, Jørgen Graabak)
Nordic Combined Team
   
   

Click here to go to the frontpage of the Team and Media Guide.

    Filer

    Ingen relaterte filer.